szropy
W 1280 pojawiły się pierwsze udokumentowane wzmianki o wsi (w dokumentach pojawiła się nazwa Scrope). Budowę pierwszej świątyni parafialnej w Szropach datuje się na XIV wiek. Kościół został poważnie uszkodzony podczas wielkiej wojny z Zakonem. Miejscowość w czasach krzyżackich należała do komturii marienburskiej. Wyasygnowała ona w 1412 materiały do remontu świątyni, która od 1683 jest filialnym kościołem parafii w Kalwie.
Szropy zwane były w XVI wieku własnością królewską w starostwie sztumskim, a 672 hektary ziemi dzierżawił Wacław Baliński. Cztery włóki należały do księdza, a dwie do sołtysa. W miejscowości istniały dwie karczmy, a także dwa młyny wybudowane w stawie rybnym.
W XVII wieku powstało starostwo szropskie, które wydzielone zostało z dawnego starostwa sztumskiego. Otrzymał je 13 lutego 1758 publicysta i ekonomista Feliks Łojko-Rędziejowski. W wyniku I rozbioru Polski w 1772 Szropy znalazły się w granicach Królestwa Prus.
Placówka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szropach istnieje oficjalnie od 1948. Pierwszym jej prezesem był Kazimierz Sarnowski.
Do 1975 w Szropach znajdowała się siedziba urzędu gminy. Należała do powiatu sztumskiego oraz do województwa gdańskiego. W miejscowości znajdował się m.in. posterunek Milicji Obywatelskiej.